Spożywczy

Praca nad rozbudową galerii neonów trwa. A my przedstawiamy jej kolejnego rezydenta – neon ze sklepu spożywczego, który znajdował się przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie. Sklepu już nie ma – jego miejsce zajął bank. Na szczęście neon ocalał. Nie możemy się doczekać, kiedy znowu zaświeci!

nieistniejący.spoldzielcza

SPOŻYWCZY

W czasach, kiedy zawartość sklepowych półek nie zachwycała różnorodnością, zachwycać nią mogły sklepowe witryny i elewacje, które po zapadnięciu zmroku rozświetlał blask neonów. Nocne miasto pozwalało na chwilę zapomnieć o trapiących za dnia problemach.

Mimo kryzysu i kiepskiego zaopatrzenia, w neonowych dekadach lat 60. i 70. każdy szanujący się sklep posiadał świetlny szyld, niejednokrotnie bardziej okazały niż to, co czekało w środku. Nie inaczej było w przypadku ‚okrąglaka’ przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie. Osiedlowy sklepik już z daleka przyciągał uwagę nakreślonym z rozmachem, sześciometrowej długości świecącym napisem.

Rola neonowych szyldów nie ograniczała się jednak wyłącznie do reklamy czy informacji. Miały one również za zadanie uzupełniać oświetlenie przestrzeni publicznej, a także dodawać jej splendoru. Służyły podkreślaniu prestiżu miast, a ich ilość była powodem do dumy oraz przedmiotem konkurencji.

margaryna
„Spożywcza ” moda z PRL. „Wieczór Wrocławia”, 1968 r.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s