Neony

Grand Hotel, Kino Dworcowe, Rumcajs i Hanka… Historia miasta zapisana świecącymi literami. Wspomnienia czasów, kiedy taksówkarze jeździli dużymi fiatami, a w klubach bawiono się przy muzyce bigbitowej.Siermiężne czasy PRL-u miały swoje jasne strony. Kto wie, czy najjaśniejszą nie były właśnie świetlne reklamy i szyldy, którymi ogłaszały swoją obecność wszystkie szanujące się zakłady pracy, wiele sklepów i punktów usługowych. To dzięki nim – kwiaciarniom, fryzjerom, cukierniom, pralniom… – szare za dnia ulice po zmroku przechodziły magiczną metamorfozę. Jarzące się kolorowym światłem neony ożywiały nocne miasto.

piłsudskiego-grand
fot. wroclaw.fotopolska.eu

Królujące na wysokości dachów i elewacji świetlne napisy służyły także do celów bardziej szczytnych niż reklama – bywały nośnikami treści społecznych. Zachęcały, np., by w ramach wzajemnej życzliwości oddawać ‚Uśmiech za uśmiech’, i ostrzegały ‚Pożar!’. 

Patrząc na dzisiejsze miasto można odnieść wrażenie, że od czasów misternie giętych, szklanych rurek wypełnionych świecącym gazem upłynęły lata świetlne, które przeniosły nas do epoki plastiku i diod ledowych. Neonowy boom nie trwał bowiem długo. Po tłustych latach 60. i 70. przyszły chude lata 80., a później, jeszcze mniej dla neonów łaskawa dekada lat 90. Na fali przemian ustrojowych i zachłyśnięcia wolnym rynkiem, zaczęły się mnożyć drobne przedsiębiorstwa. Konkurencja rosła, a reklama stawała się coraz bardziej nachalna i tandetna.

Rozpoczęła się epoka znikających neonów. Większość historycznych reklam świetlnych nie ma już prawa bytu w swoich oryginalnych miejscach, ponieważ lokale, które identyfikowały, zmieniły charakter lub przeznaczenie. Inne z kolei są zastępowane nowymi nośnikami reklamy. Niechciane neony trafiają na złom lub wysypiska śmieci. Ta sytuacja nie wszystkim jest jednak obojętna.

Neon "Spożywczy", ul. Spółdzielcza
Neon „Spożywczy”, ul. Spółdzielcza

Tak powstała fundacja Neon Side Wrocław. Z chęci powrotu do klimatu miasta, w którym o zmroku ‚wolno zapalają się neony…’, z potrzeby ratowania tego, co bezpowrotnie znika z krajobrazu Wrocławia.

Obecnie w kolekcji Neon Side znajduje się ponad 40 neonowych reklam. Żadna z nich nie miała szans na przetrwanie w swoim oryginalnym miejscu. Po demontażu część z nich udało się odrestaurować i uruchomić na nowo. Niektóre były prezentowane na wystawach we wrocławskich klubogaleriach i podczas imprez kulturalnych, inne znalazły dom tymczasowy w Muzeum Motoryzacji w ślężańskim Zamku Topacz oraz w Galerii Wnętrz Domar. Po latach starań i gościnnych występów Fundacji Neon Side udało się stworzyć wyjątkowe miejsce – galerię neonów ulokowaną w przestrzeni miasta, gdzie każdy może je zobaczyć. 

Zapraszamy!

Kino Polonia, ul. S. Żeromskiego
Kino Polonia, ul. S. Żeromskiego
Moda Polska, Rynek
Moda Polska, Rynek
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s