ELAM

Już za trzy tygodnie i jeden dzień w naszym podwórku zaświecą kolejne neony! A dziś przypominamy ten, który pokazaliśmy Wam w galerii na Ruskiej jako jeden z pierwszych.

Potężny, zielony ELAM z Zakładów Automatyki przy ul. Chorwackiej rozświetlił wnętrze ‚galerii w remoncie’ podczas Nocy Muzeów w 2014 r. – jeszcze nieco partyzancko i mocno prowizorycznie, ale efekt był niesamowity!

Ciekawe, czy ktoś z Was był i pamięta… 🙂

IMG_3877

ELAM

Sierpniowe słońce praży bezlitośnie. Kosz podnośnika unosi się na poziom dachu pięciopiętrowego budynku. Wysoko. Trzęsie. Potężne litery są jednak zamocowane w takim miejscu, że nie da się ich zdemontować i sprowadzić na ziemię w inny sposób. Tak Elam zdejmowano. Jego Wysokość Elam.

Świecący hipnotyzującym, zielonym światłem neon wieńczył przemysłowy budynek dawnych Zakładów Automatyki przy ul. Chorwackiej. Firma przestała istnieć w 2003 r. Świetlny napis przez kolejne 10 lat niszczał na dachu. Historia lubi się powtarzać. Elam podzielił los wielu innych neonowych szyldów sprzed kilku dekad. Kiedy przedsiębiorstwo, którego siedzibę uświetniał, opuściło budynek, stał się niepotrzebny i – z perspektywy kolejnych najemców – bezużyteczny.

Zdjęty w 2013 r. szyld Zakładów Automatyki – obok neonu Tricot i napisów z hal peronowych dworca Wrocław Główny – należy do gigantów w kolekcji Neon Side. Jego demontaż był też jedną z najtrudniejszych akcji w historii fundacji. Ale udało się. Po latach Elam wraca do życia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s