Warszawa w remoncie

Już za miesiąc ten neon zaświeci w galerii przy Ruskiej 46. 🙂 A tymczasem zobaczcie, jak wyglądał jego remont. I przypomnijcie sobie, jakie filmy oglądaliście w „Warszawie”…

warszawa

KINO WARSZAWA

Warszawa da się lubić,

Tutaj szczęście można znaleźć,

Tutaj serce można zgubić…

Za czasów PRL w kinie Warszawa listopad był tradycyjnie ‚miesiącem kina radzieckiego’ a widzom do znudzenia serwowano produkcje zza wschodniej granicy. Ale Warszawa i tak dała się lubić. Z czerwonym neonem, który rozświetlał podwórko na tyłach KDM-u i mozaiką, po której dzisiaj nie ma już śladu.

Filmowa tradycja tego miejsca sięga początku XX wieku. Pierwsze kino – Palast-Theater – powstało tu w 1910 r. i mieściło się w kupieckiej kamienicy pod ówczesnym adresem Neue Schweidnitzer Str. 16. Warszawa, która po 35 latach zajęła jego miejsce, była pierwszym tego typu obiektem w powojennym, polskim Wrocławiu. Na premierowy seans zaprosiła widzów już 16 czerwca 1945 roku.

W roku 1963 z powodu złego stanu technicznego kinowy budynek został zamknięty, a następnie całkowicie rozebrany. Gdy po dziesięciu latach Warszawa w nowej odsłonie otworzyła drzwi dla kinomanów, mogli oni zasiąść w pachnącej nowością, komfortowej sali na 600 osób. Później dołączyła do niej druga – kameralna. Wiatr zmian jednak nie przestawał wiać…

Palast-Theater – Warszawa – Dolnośląskie Centrum Filmowe. W 2010 r. siedziba kina po raz kolejny została zrównana z ziemią i zastąpiona nowym obiektem. Zniknął neon, zniknęła (bezpowrotnie) mozaika. Kino działa dalej, ale już pod inną nazwą. Do trzech razy sztuka?

fot. Neon Side

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s