Warszawa w remoncie

Już za miesiąc ten neon zaświeci w galerii przy Ruskiej 46. 🙂 A tymczasem zobaczcie, jak wyglądał jego remont. I przypomnijcie sobie, jakie filmy oglądaliście w „Warszawie”…

warszawa

KINO WARSZAWA

Warszawa da się lubić,

Tutaj szczęście można znaleźć,

Tutaj serce można zgubić…

Za czasów PRL w kinie Warszawa listopad był tradycyjnie ‚miesiącem kina radzieckiego’ a widzom do znudzenia serwowano produkcje zza wschodniej granicy. Ale Warszawa i tak dała się lubić. Z czerwonym neonem, który rozświetlał podwórko na tyłach KDM-u i mozaiką, po której dzisiaj nie ma już śladu.

Filmowa tradycja tego miejsca sięga początku XX wieku. Pierwsze kino – Palast-Theater – powstało tu w 1910 r. i mieściło się w kupieckiej kamienicy pod ówczesnym adresem Neue Schweidnitzer Str. 16. Warszawa, która po 35 latach zajęła jego miejsce, była pierwszym tego typu obiektem w powojennym, polskim Wrocławiu. Na premierowy seans zaprosiła widzów już 16 czerwca 1945 roku.

W roku 1963 z powodu złego stanu technicznego kinowy budynek został zamknięty, a następnie całkowicie rozebrany. Gdy po dziesięciu latach Warszawa w nowej odsłonie otworzyła drzwi dla kinomanów, mogli oni zasiąść w pachnącej nowością, komfortowej sali na 600 osób. Później dołączyła do niej druga – kameralna. Wiatr zmian jednak nie przestawał wiać…

Palast-Theater – Warszawa – Dolnośląskie Centrum Filmowe. W 2010 r. siedziba kina po raz kolejny została zrównana z ziemią i zastąpiona nowym obiektem. Zniknął neon, zniknęła (bezpowrotnie) mozaika. Kino działa dalej, ale już pod inną nazwą. Do trzech razy sztuka?

fot. Neon Side

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s