Hanka

Hanka odpoczywa na wczasach pod gruszą, ale już niedługo pojawi się w mieście. Jeszcze tylko kupi sobie nową sukienkę, żeby zrobić wrażenie na Rumcajsie. 😉 W końcu długo się nie widzieli…

hanka-na-trawie

RUMCAJS i HANKA

Z Rzacholeckiego Lasu na dachy wrocławskich budynków. Rumcajs i Hanka. On – czarnobrody, w czerwonym kapeluszu, z nieodłącznym pistoletem za pasem. Ona – z blond warkoczem i małym Cypiskiem na ręku. Najsłynniejsza para w historii czechosłowackiej animacji.

Serial o Rozbójniku Rumcajsie (O loupežníku Rumcajsovi) powstał w 1967 r. na podstawie powieści Václava Čtvrtka. Reżyserowana przez Ladislava Čapka bajka o przygodach poczciwego rozbójnika oraz jego zmaganiach ze złym Księciem Panem i jego dworem szybko podbiła serca polskiej publiczności. Nie tylko tej najmłodszej.

dawniej ul. powstańców śl

Sympatia wrocławian do pary z Rzacholeckiego Lasu zaowocowała nadaniem ich imion dwóm sąsiadującym z sobą sklepom Społem przy ul. Powstańców Śląskich. Potężny Rumcajs i subtelna Hanka przez lata zerkali na siebie z dachów budynków, puszczając do siebie czasem neonowe oko. Towarzyszył im również Cypisek, który jednak, jak to z młodymi rozbójnikami bywa, pewnego dnia zniknął i słuch po nim zaginął.

Kiedy w 2010 roku sklepy przejął popularny dyskont, świetlne szyldy musiały zniknąć. W ten sposób trafiły do kolekcji Neon Side. Teraz Rumcajs czuwa nad neonowym podwórkiem, spoglądając na nie z wysokości dachu i czeka na Hankę, która już niedługo do niego dołączy.

rbl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s