W małym kinie…

Tęsknicie za kinem Dworcowym? Na szczęście ślad po nim nie całkiem zaginął. Został neon, który przez lata zapraszał na seanse nie tylko podróżnych oczekujących na pociąg.  Niedługo neon ten zajmie godne miejsce w podwórkowej galerii przy Ruskiej 46, przywołując wspomnienia i dawne wzruszenia.

kino-dworcowe

KINO DWORCOWE

Większości wrocławian kojarzy się z projekcjami filmów erotycznych, z których (męska w większości) publiczność dyskretnie wymykała się parę minut przed końcem seansu. Ale to przecież tylko mały epizod w jego historii. Mały i bynajmniej nie najważniejszy, choć zapewnił mu niechlubną sławę. Kino Dworcowe.

Niewielka sala, fotele nie tak wygodne jak w dzisiejszych multipleksach, projekcja niby też nie takiej jakości. Ale przecież nie na tym polegał urok Dworcowego. Może pod względem komfortu widzów nie mogło konkurować z nowoczesnymi multikinami, ale za to miało w sobie ‚coś’, czego im brakuje. Miało charakter i historię. I tę niepowtarzalną atmosferę starego kina, w którym unoszą się duchy przeszłości. Na swoim ulubionym fotelu w czwartym rzędzie oglądał tu filmy jego legendarny, stały bywalec Zbigniew Cybulski. Częstym gościem bywał też ‚poeta wyklęty’, Rafał Wojaczek, który zachodził do kina po wizycie w dworcowym barze.

Dworcowe powstało w 1948 roku, by umilić czas podróżnym czekającym na pociągi. Zostało otwarte jako jedno z pierwszych powojennych kin we Wrocławiu, zakończyło działalność jako ostatnie w Europie kino funkcjonujące na dworcu. Pożegnalny seans odbył się 4 marca 2010 r. Dworcowe zniknęło. Został po nim neon. I wspomnienia. Jak echo piosenki ‚W małym kinie…’.

kino

W ten oto sposób zaczęliśmy uchylać rąbka tajemnicy… Niedługo przedstawimy Wam kolejnego z przyszłych rezydentów neonowej ściany.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s